24.08.2018

Samookaleczanie – jak sobie radzić?


Depresja jest zaburzeniem, któremu towarzyszyć mogą dość odmienne symptomy. Ich specyfika uzależniona jest przede wszystkim od predyspozycji danej jednostki. Wśród wielu objawów szczególnie niebezpieczne są myśli, popychające do samookaleczania.

 

 

Nie poddawaj się

 

Czasem są one tak silne, że ich zignorowanie wydaje się wręcz niemożliwe. Trzeba jednak podnieść rzuconą przez chorobę rękawicę i spróbować przeciwstawić się krzywdzeniu siebie. Dróg do tego jest wiele, więc nie poddawaj się, gdy pierwsza czy druga zawiedzie. Zamiast się obwiniać – szukaj dalej, stawka jest przecież wysoka, prawda?

 

 

Wzburzone emocje

 

Najczęstszą przyczyną samookaleczeń jest uwolnienie tłumionych emocji. W tym przypadku bardzo pomocne będzie precyzyjne zidentyfikowanie swych uczuć i samodzielne dobranie kilku sposobów radzenia sobie z nimi. Kojąco działa również pisanie – pamiętnika czy listów do budzących emocje osób. Warto tez przygotować listę, w której zamieścimy powody „żeby się nie ranić”. Ich lektura może być naprawdę dobrą receptę na natrętne myśli.

 

 

Odwrócić uwagę

 

Dobrym pomysłem jest zaangażowanie się w aktywności, które pozwolą zapomnieć o samookaleczeniu. Mogą być to sztuki wizualne, sport, gotowanie czy choćby robienie na drutach, śpiewanie. Kreatywność, pobudzenie zmysłów i mózgu, zajęcie czymś rąk – to naprawdę działa!

 

Uwagę od niebezpieczeństwa odwracamy także dzięki stymulacji bodźcami sensorycznymi. Do tego celu wystarczy choćby zapachowa kąpiel, degustacja czekolady czy zabawa z naczyniem wypełnionym ryżem.

 

 

Bezpieczne zamienniki

 

Ciekawą metodą jest odwzorowanie zadawania sobie ran, ale w formie pozbawionej bólu. Jeżeli, np. czujesz potrzebę okaleczenia nadgarstka – narysuj na nim krew, stymuluj go flamastrem bądź strzel wcześniej nałożoną gumką recepturką. Przypalanie zastąp natomiast gorąca kąpielą.

 

 

Pamiętajmy, że zdecydowanie łatwiej przejść przez chorobę przy wsparciu bliskich. Nie bójmy się rozmawiać z nimi o swoich problemach i uczuciach. Szczery dialog z przyjacielem jest naprawdę ważny…